Македонецот продолжува да игра во добра голгетерска форма

Несторовски со два нови погодока за Удинезе (ВИДЕО)

Илија Несторовски постигна два нови гола во дресот на Удинезе, Македонецот два пати ја тресеше мрежата против нисколигашот Сан Луиџи, натпревар кој заврши со резултат 9-2.

„Нестогол“ одново беше двоен стрелец за Удинезе, денеска на подготвителниот натпревар со нисколигашот Сан Луиџи, Македонецот два пати се запиша во листата на стрелците.

Гостите стигнаа до изненадувачко водство на стартот од натпреварот, но брзо работите си дојдоа на свое место. Најпрво Несторовски изнуди пенал, а Теодорчик погоди од белата точка за 1-1. Истиот играч потоа одново ја тресеше мрежата на Сан Луиџи, Мандрагора погоди за 3-1 а Илија во период од пет минути постигна два гола за убедлива предност. Пред крајот на првиот дел Мандрагора реализираше уште еднаш за 6-1.

Во второто полувреме имаше голем број на измени, темпото на игра не беше исто па паднаа и помалку голови. Теодорчик стигна до хет-трик, Ломбарди забележа уште еден гол за гостите, а  до крајот на Овицах и Ди Барак ги поставија конечните 9-2.

Тоа што е многу поважно е дека се работи за ПРЕТХОДНА проверка, а не за post festum ветинг.

повеќе

Како што расте бројот на оние кои објавуваат непроверени, лажни и злонамерни информации, така се зголемува и бројот на медиуми кои работат со проверка на факти и се борат за вистината во јавниот простор преку одговорно истражување.

повеќе

Единствена работа за која ние граѓаните не плаќаме данок, е воздухот кој го дишеме.

повеќе