Премиерлига

Неславно деби за Лампард, Манчестер јунајтед ја наполни мрежата на Челси (ВИДЕО)

Френк Лампард дебитираше како тренер во Премиерлигата со тежок пораз на Олд Трафорд, Манчестер јунајтед го доби дербито со Челси со убедливи 4-0.

Во последниот натпревар од првото коло од новата сезона во Англија, Манчестер јунајтед ја наполни мрежата на Челси. Френк Лампард имаше неславно деби како тренер во Премиерлигата и со тежок пораз ќе си замине од Олд Трафорд.

„Сините“ не беа толку лоши во првиот дел, два пати ја погодија рамката од голот, а и примија гол по еден наивен пенал кој го направи Зума, Рашфорд беше сигурен од белата точка.

Сепак, Челси потфрли во продолжението од мечот, и во период од 90 секунди прими два гола. Најпрво Марсијал реализираше за 2-0 а потоа Рашфрд со својот втор гол најави убедлива победа.

Конечните 4-0 беа дело на дебитантот Даниел Џејмс, кој со својот прв удар во дресот на „ѓаволите“ се запиша во листата на стрелците.

Претходно денеска, Арсенал со голот на Обамејанг триумфираше со 1-0 на гостувањето кај Њукасл, додека Лестер и Вулверхемптон одиграа натпревар без погодоци.

Сега, кога нашата држава ја предводат анационални лидери, кога супериорната бугарска власт смрди од агресивен национализам, ќе биде тешко да се изгради цврсто пријателство.

повеќе

Иако Буџетот 2020 е популистички, сепак со цврстите ставови за отфрлање на субвенциите за возила и за промена на даночната политика на СДСМ, како и во идејата за понатамошно отворање на Министерството за финансии се наѕира дека Ангеловска знае што прави.

повеќе

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе