Финализиран е протоколот за натпреварите од Серија А

Нелогични мерки, играчите во Серија А ќе се загреваат на оддалеченост, а мечот ќе биде полн со контакти

Протоколот за натпреварите од Серија А за време на коронавирус кризата е финализиран, опфатени се дури и најситните детали кои можат да се замислат. 

Весникот „Ил Темпо“ отркива дека протоколот е на 36 страни и опфаќа и повеќе детали отколку што некој може да замисли.
 
Очекувано, забрането е фудбалерите да излегуваат со дечиња (маскоти) на теренот, нема да има ниту групни фотографии на екипите пред почетокот на мечот, исфрлено е и вообичаеното ракување на капитените и судиите.
 
Фудбалерите нема да смеат да протестираат на одлуките на судиите или ако имаат нешто да им кажат тоа треба да биде од далечина најмалку 1,5 метри.
 
На клупите за резервни играчи фудбалерите ќе бидат на одалеченост, дел од нив ќе седат и на трибините.
 
Една од поголемите нелогичности е тоа што загревањето пред мечот треба да биде на физичка одалеченост меѓу фудбалерите со вежби на играчите на различни делови од теренот.
 
Во текот на мечот играчите ќе имаат безброј дуели на теренот кои ќе бидат проследени и со меѓусебни допири, па јасно е дека седењето на клупа на дистанца и загревањето на одалеченост е само шминка, а не и мерка која реално ќе направи разлика.
 
Новинарите кои ќе бидат присутни на мечевите ќе треба да пополнат прашалник за симптомите и ќе им биде измерена температура.

Кога ќе заврши пандемијата, очекувајте државите да се вратат со поголема власт и поголем легитимитет.

повеќе

Откако не успеа во приказот на Мицкоски како екстензија на Груевски и на опозицијата како „анти-западна“, со изјавите неделава Заев покажува дека негов рецепт за изборна победа е само што помала излезност без учество на опозицијата.

повеќе