„Каталонците“ ги интензивираат преговорите со ПСЖ

Нејмар уште еднаш му кажал на Леонардо дека сака да замине, Барса нуди двајца играчи во замена за Бразилецот

Нејмар на синоќешната средба со Леонардо повторил дека сака да замине од Париз ова лето, Барселона го известила ПСЖ дека нуди двајца играчи во замена за Бразилецот.

Нејмар конечно се врати во Париз, но прашање е уште колку долго ќе се задржи во престолнината на Франција.

Напаѓачот веќе имаше средба со спортскиот директор Леонардо, и последните информации велат дека на овој состанок Нејмар на својот сонародник му повторил дека сака да замине од „Паркот на Принцовите“:

Според Ле Паризиен, Нејмар го известил Леонардо дека има желба да го напушти клубот. Тој не кажал конкретно дека сака назад во Барселона, едноставно ставил јасно до знаење дека повеќе не сака да игра за „светците“.

Во меѓувреме, Л’Екип пренесе дека Барселона ги интензивирала преговорите. Иако се уште не е доставена формална понуда, даден е усмен предлог. „Каталонците“ на ПСЖ му соопштиле дека се подготвени да понудат двајца играчи чија вредност надминува 222 милиони евра.

Весникот не открива имиња, но за да се стигне до ваква бројка, тоа е возможно само со нудење на Филипе Кутињо и Осман Дембеле во пакет.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе