Напаѓачот во топ форма

Нејмар со хет-трик пред дуелот со „Коцкестите“

Хрватска на вечерашниот меч со Бразил ќе мора добро да се постави во одбраната доколку сака да го спречи Нејмар да блесне на првиот дуел од групната фаза на Мундијалот. Најдобриот играч на „кариоките“ на последниот тренинг со топка на Бразил постигна три гола и покажа дел од неговите фудбалски вештини кои се очекува да го красат во клучните минути за неговата репрезнетација.  

„Сакајќи ја Америка и должејќи ѝ ја првата верност нејзе, ние ќе бидеме безвредни синови и ќерки на Америка ако немаме љубов во нашите срца за почвата што нè хранеше во нашето детство, за јазикот што го зборуваме и што го немаме заборавено...“

повеќе

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе