Напаѓачот треба да ги почитува правилата како и сите други

Нејмар имал средба со Леонардо, напаѓачот потсетен дека нема специјален третман и го чека казна

Медиумите од Франција пренесуваат за средба помеѓу Нејмар и спортскиот директор на ПСЖ Леонардо, на напаѓачот му било кажано дека правилата важат и за него па ќе добие казна за тоа што не се појави на време на стартот на подготовките.

Нејмар се врати во Париз. Бразилецот со лет од Рио пристигнал на аеродромот „Шарл де Гол“ во 7:30 утрово, и потоа во 9:10 се појавил во тренинг центарот на ПСЖ.

Поради повредата која ја заработи со репрезентацијата на Бразил, Нејмар не им се приклучил на соиграчите и одработил индивидуален тренинг во тератана.

Тој исто така имал и средба со спортскиот директор Леонардо. Некои извештаи велеа дека двајцата разговарале со часови, но според Ле Парисиен и Радио Монте Карло, состанокот всушност траел неколку минути.

Средбата била пријателска, но Леонардо бил прилично искрен и го потсетил својот сонародник дека и за него важат истите правила како и за сите други и дека нема специјален третман.

Тој на напаѓачот му објаснил дека го чека казна за тоа што не се појави на стартот на подготовките на 8. јули. Санкцијата ќе биде одредена во следните денови и ќе му биде пренесена на Нејмар интерно, без соопштение за јавноста.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе