Бразилецот инсистира дека бил навреден на расна основа

Нејмар го прозва Гонзалез: Биди маж, признај ја грешката и кажи што ми рече!

Нејмар е убеден дека бил навреден на расна основа, напаѓачот на ПСЖ го повика Алваро Гонзалез од Марсеј да биде маж и да признае со какви зборови му се обратил.

Бразилецот беше еден од петмината фудбалери кои беа исклучени во завршните мигови од дербито помеѓу ПСЖ и Марсеј на „Паркот на принцовите“. На пат кон соблекувалната, Нејмар на четвртиот судија му се пожали дека бил навреден на расна основа, а потоа истото го повтори и на социјалните мрежи.

Алваро Гонзалез негираше дека упатил расистички навреди и порача дека Нејмар треба да научи да губи.

Ѕвездата на ПСЖ останува на својот став, му одговори на дефанзивецот на Марсеј и го повика да биде маж и да признае со какви зборови му се обратил.

„Не си маж чим одбиваш да признаеш дека погреши. Да, поразот е дел од спортот, но нема место за расистички навреди. Затоа не те почитувам! Немаш карактер! Признај што ми кажа.... биди маж! Расист“ - гласеше објавата на Нејмар.

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе

Нивото на Советот на Центар никако да порасне и да покаже демократски капацитети и зрелост очекувана од граѓаните

повеќе

Historia magistra vitae est (Историјата е учителка на животот). Оваа латинска изрека ќе ги објаснува односите меѓу народите и нациите додека постои светот.

повеќе