ЕВРО 2020

Не само Роналдо, и Португалија поставува нови рекорди на Европските првенства

Португалија и Роналдо имаа отворање на Европското првенство какво што посакуваат иако долго се мачеа да го срушат отпорот на Унгарија. 

Португалија ја победи Унгарија со 3-0, а два гола постигна Кристијано Роналдо.
 
Тој стана најдобриот стрелец во историјата на Европските првенства поминувајќи го Мишел Платини. Роналдо сега има 11 голови.
 
Роналдо стана и најстариот играч кој постигнал 2+ голови на еден натпревар на Европските првенства, претходно тој рекорд го држеше селекторот на Украина, Андриј Шевченко.
 
Но, не рушеше рекорди само Роналдо, и Португалија како репрезентација помести некои граници.
 
Португалија е првиот тим во историјата на Европските првенства кој постигнал три голови во последните десет минути од мечот.

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе