Во Мадрид негодуваат на распоредот

Не може без контроверзија, Барса доби 29 часа повеќе одмор од Реал за „Ел класико“ (ФОТО)

Одложениот натпревар помеѓу Барса и Реал продолжуваат да го пратат контроверзии, во Мадрид негодуваат откако „каталонците" добија 29 часа повеќе одмор.

Барселона и Реал Мадрид требаше да ги одмерат силите на 26. oктомври но поради протестите во Каталонија, мечот беше одложен. Двата клуба се договорија новиот термин да биде 18. декември, а денеска беше одлучено натпреварот да се игра во 20 часот.

Но очигледно не се може без контроверзија, а проблем настана откако беа соопштени саатниците на 17, 18 и 19. коло.

Проблем прават токму натпреварите од 17. коло, кога Барселона ќе гостува на Аноета, а Реал на Местаља. „Каталонците“ ќе играат против Реал Сосиедад на 14. декември во 16 часот, а „кралевите“ ќе играат против Валенсија на 15. декември во 21 часот.

Тоа значи дека Барса ќе има 29 часа повеќе одмор од Реал за „Ел класико“, и ова наиде на негодување во Мадрид.

Не ми се верува дека кај нас некој си одбор дебатирал и одлучувал за ова ребрендирање. Повеќе ми личи на пост-празнична летаргија.

повеќе

Потребна е промена на Законот за влада и на Изборниот законик, со која ќе се воведе правилото избор на автентична техничка влада која би владеела за време на изборниот процес, од распуштањето на парламентот до формирањето нова влада односно за време на изборната кампања.

повеќе

И Груевски и Заев дојдоа како демократи, заминаа како автократи.

повеќе