Им пречат богатите договори

Не е само Де Јонг, Барса на уште двајца фудбалери им се заканила дека ќе ги даде на суд

Синоќа беше објавено дека Барселона му се заканали на Френки де Јонг дека ќе го даде на суд, но Холанѓанецот не е единствен, силично известување добиле и Марк Андре тер Штеген и Клемен Ленгле.

Барселона размислува на суд да даде тројца фудбалери, односно Френки де Јонг, Марк Андре тер Штеген и Клемен Ленгле.

Медиумите синоќа објавија дека само еден ден откако ја одбил понудата на Манчестер јунајтед, Френки де Јонг добил известување од Барселона дека неговиот договор е нелегален, имало докази за криминал, па ќе биде даден на суд доколку доброволно не се врати на претходниот договор.

Спорт сега пренесува дека слични известувања добиле и Марк Андре тер Штеген и Клемен Ленгле, сите тројца фудбалери потпишаа нови договори на 20. октомври 2020 година.

Барселона се консултирала со адвокати, кои сметаат дека има докази за криминал во операциите изведени од Жозеп Мариа Бартомеу, па сметаат дека се нелегални. Во моментов овие тројца играчи не одговараат на барањето на клубот и доколку не се пронајде компромис, „каталонците“ ќе ги дадат фудбалерите на суд и веруваат дека ќе го добијат спорот.

Жерард Пике беше четвртиот фудбалер кој потпиша нов договор на 20. октомври 2020 година, но тој се сложил да прифати намалување на платата и нема да заврши на суд.

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе