Недолична прослава на трофејот

Навивачите на Шкендија со навреди кон Македонците ја прославуваа шампионската титула! (ВИДЕО)

Навивачите на Шкендија до доцна во ноќта ја славеа шампионската титула во својот град, но наместо со песни за својот тим тие прославуваа и со погрдни зборови кон Македонците.

На социјалните мрежи се појавија видеа со срамно навивање на навивачите на Шкендија низ улиците на Тетово по последното коло во домашното првенство.
 
Навредливите навивачки песни кои на „Балистите“ им се на репертоарот и на секој натпревар против Вардар, се најдоа и на нивната прослава: „Каурски пи.ки“ и „Македонско девојче ку..а голема“ ечеа по тетовските улици.
 
Не се очекува од раководството на Шкендија да го осуди скандалозното навивање на своите фанови, бидејќи тие не го осудија ниту инцидентот на своите фудбалери кои пред некој месец на арената „Филип Втори“ прославуваа победа против Вардар со погрдни зборови кон скопскиот клуб.

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

повеќе

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе