Во Солун ништо ново

Навивачите на ПАОК повторно со политчка порака за Македонија, УЕФА не реагира! (ФОТО)

Кога ПАОК игра европски натпревари тие не поминуваат без провокација за Македонија, така е и вечерва на дуелот против Челси во Лига Европа.

Денеска ПАОК игра против Челси во првото коло од групната фаза во Лига Европа, а на трибините „старата песна“.
 
Навивачите на тимот од Солун имаат поставено огромна парола која гласи: „Македонија е една и единствена и таа е тука“.
 
УЕФА строго забранува политички транспаренти за време на натпреварите, но ПАОК упорно е толериран, оваа парола ја има речиси на секој нивни натпревар во Европа.
 
 

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

повеќе

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе