Лига на шампиони

Навивачи на Ливерпул ќе ја тужат УЕФА за инцидентите во Париз

Пред последното финале од Лигата на шампионите се случија големи инциденти при влезот на стадионот во Париз од кои настрадаа голем број фанови на Ливерпул. 

Поради продажба на фалсификувани влезници се создаде огромна гужва пред влезот на стадионот во Париз. Почетокот на мечот доцнеше, а многу од фановите со купени билети останаа надвор.
 
Дел од нив се жалат дека заработиле физички повреди и психолошка траума од стампедата кои се случуваа поради лошата организација.
 
Околу 2000 навивачи ангажираа адвокати и ќе поднесат тужба против УЕФА за нарушување на договорото при купување влезници, за слабата организација и предизвикување на повреди кај навивачите.
 
Ливерпул како клуб помага во комплетирање на сведоштвата на своите навивачи и им дава поддршка во целиот случај.
 
Тогаш УЕФА првично ги обвини навивачите за доцнењето на мечот, а потоа се извини но вината ја префрли на француските организатори.

Ех какво време дојде, да се стремиме кон нула. Уште повеќе, да постигнеме нула.

повеќе

Како да ги зачуваме националните и креативни наследства со помош на вештачката интелигенција?

повеќе

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе