Серија А

Наполи се изнапромашува, Каљари казни во финишот, Интер го совлада и Лацио за пет од пет (ВИДЕО)

Наполи остана со празни раце против Каљари, домаќините промашија еден куп шанси па беа казнети во финишот, Интер го совлада Лацио за максимален ефект и пет од пет.

Интер прокнижи нови три бода, вечерва на „Џузепе Маеаца“ беше совладан Лацио со 1-0. По речиси три години, „нероаѕурите“ слават против „бјанкочелестите“ на домашен терен.

Стрелец на единствениот гол на мечот беше Д’Амброзио, кој одлично се снајде по еден центар шут и со глава погоди во 23. минута. Лацио имаше неколку добри шанси да изедначи, но Хандановиќ беше извонреден на голот и се погрижи мрежата да не биде затресена.

Каљари го изненади Наполи и славеше на Сан Паоло со 0-1. Домаќините имаа еден куп шанси, а откако не ги искористија своите прилик, Кастро во 87. минута го шокираше фаворитот. Нашиот Елиф Елмас не доби шанса и од клупата го проследи мечот.

Фиорентина конечно ја забележа првата победа оваа сезона откако со 2-1 ја совлада Сампдорија. Парма со 1-0 го совлада Сасуоло, Лече со 1-3 триумфираше на гостувањето кај СПАЛ а на мечот помеѓу Џенова и Болоња немаше голови.

Претходно, во 19 часот, Аталанта со 0-2 го доби гостувањето во Рим кај Рома.

Социјалниот маркетинг веднаш би можел ефективно да придонесе во напорите против нееколошкото однесување во нашата земја.

повеќе

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе

Интеграциите и буџетски субвенционираната економија и социјала се проектираните теми на кампањата на власта за претстојните избори.

повеќе