Наполи и Ливерпул со победи го заверија пласманот во осминафиналето од Лигата на шампионите (ВИДЕО)

Наполи со убедливи 4-0 го победи Генк на Сан Паоло, Ливерпул со 2-0 славеше на гостувањето кај Салцбург, фаворитите обезбедија место во следната фаза.

По девет натпревари без победа по ред, Наполи конечно се израдува на триумф откако убедливо го совлада Генк во последниот меч од групната фаза во Лигата на шампионите.

Милик имаше свое шоу на Сан Паоло. Полскиот напаѓач за 35 минути успеа да постигне хет-трик и да ги реши сите дилеми околу победникот.

На 15 минути до крајот Мертенс од пенал само ги постави конечните 4-0.

Македонскиот репрезентативец, Елиф Елмас остана на клупата на овој натпревар.

Ливерпул не смееше да загуби на гостувањето кај Салцбург. Европскиот шампион ја покажа својата сила во Австрија и со триумф од 2-0 го завери пласманот во осминафиналето.

Мечот беше решен за две минути, Кеита погоди во 57., а во следниот напад реализираше и Салах за конечен резултат од 2-0.

Интернационалистички, универзалистички и солидарен пристап е единствениот начин да се надмине еколошката и климатска криза, во регионот и пошироко.

Мора да се пристапи кон воведување нови мерки за поголема контрола на лицата кои поседуваат нелегални пари.

Визија на развиениот свет е државните авторитети да го гледаат спортот како средство за подобар економски и социјален развој.