Лига Европа

Наполи и Челси цврсто чекорат кон четвртфинале, Валенсија ќе треба да ја доврши работата во Русија (ВИДЕО)

Челси и Наполи ги забележаа најубедливте победи во првите натпревари од осминафиналето во Лига Европа, со 3-0 славеа против Динамо Киев односно РБ Салцбург.

Домаќините доминираа во вечерните три меча во Лига Европа. Челси и Наполи со една нога се во следната рунда откако со идентични 3-0 триумфираа над Динамо Киев односно РБ Салцбург.

Педро ги донесе „сините“ во водство во 17. минута, Вилијан од слободен удар зголеми на 2-0 во 65. минута за во последните мигови Одои да го постави конечниот резултат.

Во Неапол, домаќините одлично го отворија мечот и по 20 минути веќе водеоа со 2-0 со головите на Милик и Руиз. На стартот од вториот дел, Онгене си постигна автогол за 3-0.

На Местаља, Родриго со два гола донесе водство за Валенсија од 2-0 на полувремето, но Краснодар реалзираше во 63. минута, па патникот во осминафиналето ќе се решава следната недела во Русија.

САД денес остануваат држава со најнапреден систем на високо образование во светот, со најголем број на научни публикации, инвестиции во наука, патентирање на иновации и на добитници на Нобелова награда.

повеќе

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе