Серија А

Наместо подобар, Наполи е полош со Гатузо, пораз и од Фиорентина

Продолжува мизеријата на Наполи,, вечерва „наполитанците" пред своите фанови загубија од Фиорентина со 0-2 и наредија три порази во низа, односно четири на последните пет натпревари.

На средината од декември, Аурелио Де Лаурентис се раздели со стратег од светска класа како Карло Анчлеоти и го донесе недокажаниот Џенаро Гатузо. Претседателот на Наполи сметаше дека ваквиот потег ќе го врати тимот на победнички патеки, но наместо работите да тргнат на подобро, тие одат на полошо.

Вечерва Наполи со 0-2 загуби дома во пресметката со Фиорентина. Киеза ги донесе „виолетовите“ во предност во првото полувреме, а Влаховиќ со прекрасен погодок во продолжението ги осигура трите бода.

За домаќините ова беше трет пораз во низа односно четврти на последните пет меча. Ваквата серија значеше изедначување на негативен рекорд. Џенаро Гатузо е првиот тренер по Зденек Здеман (во 2000 година) кој има дури четири порази од првите пет натпревари како тренер на Наполи во Серија А.

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе