Форбс ја објави својата листа

Најплатените 100 спортисти заработиле 4 милјарди изминативе 12 месеци, на врвот има тројца фудбалери (ФОТО)

Форбс ја објави својата листа на најплатени спортисти во светот, на првото место е Лео Меси, а потоа следуваат Кристијано Роналдо и Нејмар.

Бизнис магазинот од САД ги откри заработките на најелитните спортисти. Форбс пресметките ги прави за периодот од 1. јуни 2018 до 1. јуни 2019 и во предвид ги зема платите, бонусите, премиите и спонзорските договори. 

За прв пат откако се прави листата, првите три места се окупирани од фудбалери. На врвот е Лео Меси, кој изминативе 12 месеци заработил 127 милиони долари. Зад него е големиот ривал Кристијано Роналдо со 109 милиони евра, додека пак Нејмар е трет со 105 милиони долари. 

Помеѓу најплатените 10 спортисти се и Канело Алварез, Роџер Федерер, Расел Вилсон, Арон Роџерс, Леброн Џејмс, Стеф Кари и Кевин Дурант. 

Форбс додава дека најдобро 100 платените спортисти заедно заработиле околу 4 милјарди долари изминатава година. За разлика од претходната листа, сега има и една жена, односно Серена Вилијамс. 

ТУКА можете да ја погледнете целата листа.

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе