Трагедија на Африканскиот куп на Нации

Најмалку осум мртви во стампедо пред мечот меѓу Камерун и Комори

Трагедија на Африканскиот Куп на Нации, во стампедо пред натпреварот меѓу Камерун и Комори загинаа најмалку осум лица, а повредени се најмалку уште 38. 

Капацитетот на стадионот Јаунде на кој се играше осминафиналниот меч е 60.000, но поради ковид мерките дозволено е да влезат 80 проценти од таа бројка.
 
Пред почетокот на мечот меѓу Камерун и Комори се створила голема гужва, преку 50.000 луѓе сакале да влезат на стадионот по што настанало стампедо.
 
Најмалку осум лица загинале, а преку 38 се повредени од кои има луѓе и со потешки повреди.
 
Првпат по 50 години Камерун е домаќин на Африканскиот куп на Нации. 

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе