Не им е на сите до тага, некој сака и да се збогати

Најк престана да продава производи од Коби Брајант за да спречи злобни луѓе да профитираат од трагедијата

Најк реши привремено да ја стопира продажбата на брендирани производи од Коби Брајант, компанијата од Орегон со овој потег сака да спречи препродажба за повисока цена и профит од трагедијата која се случи.

Смртта на Коби Брајант силно ја потресе кошаркарската јавност но и целиот спортски свет, и додека најголемиот дел од луѓето тагуваат и се скршени од болка, има и такви кои сакаат да профитираат од големата трагедија и да се збогатат.

Билетите за одложеното дербито помеѓу ЛА Лејкерс и ЛА Клиперс на црно се продаваа за десетина пати повеќе, а поскапеа и билетите за следните натпревари на „езерџиите“.

Поучени од ова, Најк реши привремено да ја сптопира продажбата на брендирани производи од Коби Брајант. „Црната мамба“ беше едно од најголемите заштитни лица и компанијата од Орегон сака да спречи препродавање на производите за повисока цена и профитирање од трагедијата.

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе