У21 КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2019

Надежите со убедлив триумф над Гибралтар ги завршија квалификациите

Македонската репрезентација до 21 година, убедливо со 6-1 го победи Гибралтар во последниот натпревар од квалификациите за пласман на Европското првенство 2019 година.

Во последното коло од квалфикациите за ЕП 2019, македонските надежи дојдоа до втората победа завршувајќи еден лош квалификациски циклус.
 
Гибралтар беше лесен плен за македонските млади фудбалери кои дури шест пати ја тресеа противничката мрежа.
 
Ѕвезда на натпреварот беше Димитар Митровски кој постигна хет-трик по еднаш реализираа Руфати, Здравковски и Ѓорѓев.
 
Македонија со две победи и едно реми на претпоследното петто место ги заврши квалификациите, првото место го освои Србија пред Русија и Австрија.

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

повеќе

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе