Ла Лига

Начо донесе победа за Реал кај Ваљадолид и +3 на врвот на табелата (ВИДЕО)

Реал Мадрид е осамен на врвот на табелата со три бода повеќе од Барселона откако вечерва со 0-1 славеше на гостувањето кај Виљареал.

Во последниот натпревар од 21. коло во Ла Лига, Реал Мадрид стигна до минимална победа од 0-1 на „Хосе Зориља“. Дефанзивецот Начо беше херојот на гостите, Шпанецпт скокна највиско по еден центаршут на Крос и погоди со глава во 78. минута.
 
Касемиро во првото полувреме исто ткаа ја затресе мрежата на Ваљадолид, но голот беше поништен поради минимален офсајд со помош на ВАР. Во финишот, и домаќините постигнаа погодок, но радоста кратко им траеше откако помошникот сигнализираше недозволена ситуација.
 
Со оваа победа, Реал Мадрид сега е осамен на врвот на табелата со три бода повеќе од Барселона.

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе