Трагична вест од Русија

На фудбалски терен почина 18-годишен руски играч

18-годишниот фудбалер, Никита Сидоров синоќа почина на стадионот на Торпедо по само пет минути поминати на теренот. 

Русија е погодена од веста за смртта на 18-годишниото Никита Сидоров, член на младинскиот тим на Знамија Труда.
 
„Докторите и брзата помош веднаш реагираа, се бореа за неговиот живот повеќе од еден час, но за жал не успеаа, го загубивме Никита. Тој беше најздравиот фудбалер во тимот“, изјави директорот на клубот, Михаил Пузанов.
 
Се верува дека причина за смртта на Сидоров е оштетување на мозокот односно церебрален аневризам, но ваквата информација треба да биде потврдена од извештајот од обдукцијата.
 

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе