АБА 2 лига

МЗТ Скопје со пораз се враќа од Домжале

МЗТ Скопје го забележа вториот пораз во АБА 2 лигата откако со 76:78 загуби на гостувањето кај Хелиос Санс. 

Натпреварот во првото полувреме беше крајно неизвесен, и првата и втората четвртина завршија нерешено, на одморот се замина со резултат од 43:43.
 
Во третиот период домаќинот доминираше, ја доби четвртината со 22:11 и во последната четвртина влезе со 11 поени предност. И покрај големата негатива МЗТ Скопје се врати, успеа да поведе во финишот, но Хелиос беше поснаодлив во последната минута и дојде до победа од 78:76.
 
Џабари Хиндс со 29 поени беше убедливо најдобриот во составот на МЗТ Скопје, двоцифрен беше само уште Дамјан Стојановски кој реализираше 15 поени.
 
По седум одиграни меча МЗТ Скопје има пет победи и два порази, македонскиот шампион по ова кола ќе го загуби врвот на табелата.
 

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе

Додека повеќето земји во светот се соочуваа со двојна, здравствена и економска криза, Косово преминуваше во тројна криза заради политичките случувања.

повеќе