АБА лига 2

МЗТ Скопје прокоцка победа кај Приморска, прв загубен меч во втората АБА лига

МЗТ Скопје за нешто повеќе од една минута успеа да прокоцка осум поени разлика и по едно продолжение да го загуби натпреварот на гостувањето кај Сикст Приморска со 91:84.

Во третото коло МЗТ Скопје го доживеа првиот пораз во втората АБА лига откако загуби на гостувањето кај главниот ривал за враќање во елитата.

МЗТ Скопје имаше водство од 77:69 на нешто повеќе од осум минути до крајот на мечот но им дозволи на домаќините да направат серија од 8-0 и да го однесат натпреварот во продолжение по кое дојдоа до триумф.

Македонскиот тим одлично го почна мечот, водеше постојано во првото полувреме и на одморот заминаа со предност од 41:36. Третиот период им припадна на домаќините кои направија комплетен пресврт и во последната четвртина влегоа со предност од 61:55.

МЗТ Скопје се крена во последните десет минути, направи серија од 13:2 и го врати водството. Во последната минута имаше плус осум и се чинеше дека ќе дојде и до третата победа, но на домаќините изедначија на 77:77, а во продолжението дојдоа до лесен триумф од конечни 91:84.

Џејмс Вудард со 20 поени беше најефикасниот кошаркар на МЗТ Скопје, Медфорд постигна 19, Ивановимаше 15, а Бојиќ 13.

Во следното коло МЗТ Скопје го пречекува Ловќен во „Јане Сандански“.

Новинарите на хрватски ТРИС се приклучија во патувачкиот новинарски карван до земјата без име.

Лидерството на опозициската ВМРО-ДПМНЕ мора да излезе јавно, на прес конференција, заедно со сите пратеници, и да објават прекин на секакво понатамошно учество во дискусија на собраниската седница.

Според Агенцијата за вработување, најмногу невработени има меѓу дипломираните правници, економисти, професори по одделенска настава на македонски и албански јазик и социјални работници.