МЗТ Скопје го „потопи“ Пелистер и дојде на чекор до шампионската титула

МЗТ Скопје со убедливи 86-62 го совлада Пелистер во СЦ „Јане Сандански“ и поведе со 2-1 во финалната серија, веќе во следниот меч ќе ја има првата шанса да дојде до деветтата шампионска титула. 

Фото: МЗТ Скопје
Неизвесно беше само во воведните минути од натпреварот, потоа МЗТ Скопје почна да ја зголемува предноста и веќе рано во мечот се знаеше кој ќе биде победникот.Највисоката разлика беше 36 поени, 66-30.
 
Во финишот од мечот МЗТ Скопје ја тргна ногата од гас, па Пелистер успеа да ја намали негативата и да дојде до -24, конечниот резултат беше 86-82.
 
Најефикасен во составот на МЗТ Скопје беше Милошевиќ со 23 поени, Дејвис и Војдан Стојановски постигнаа по 14, кај Пелистер Хотон и Кесар постигнаа по 15.
 
Следниот меч се игра во петок во Битола, МЗТ Скопје со победа ќе ја освои шампионската титула, Пелистер ќе се бори за мајсторка.

Легенда под Главна слика

Фото: МЗТ Скопје

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе

Ех какво време дојде, да се стремиме кон нула. Уште повеќе, да постигнеме нула.

повеќе

Како да ги зачуваме националните и креативни наследства со помош на вештачката интелигенција?

повеќе