Прва лига

МЗТ Скопје е пресилен за Работнички, убедлив трумф во вечното дерби

МЗТ Скопје го победи Работнички со убедливи 87-66 во „Јане Сандански“, аеродромци можеа и да го понижат ривалот, но закочија во финишот. 

Фото: КФСМ
Вечното дерби меѓу МЗТ Скопје и Работнички овојпат не беше резултатски неизвесно како што се поголемиот број на дуели меѓу големите ривали. Денеска тимот од Аеродром имаше апсолутна доминација.
 
Во еден момент домаќинот поведе и со 36 поени разлика, 82-46, но закочи во финишот и Работнички успеа да ја намали високата негатива и да избегне уште посрамен пораз.
 
Крстевски со 18 и Робев со 16 поени беа најефикасни во составот на МЗТ Скопје, кај Работнички, Џексон Пол постигна 14 поени.
 
Останатите мечеви од шестото коло се играат викендов, овој дуел се одигра порано поради настап на МЗТ Скопје во АБА 2 лигата.

Легенда под Главна слика

Фото: КФСМ

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе

Откривањето на минатото ни помага многу да ги научиме изненадувањата на иднината.

повеќе