МЗТ и Работнички се избегнаа во четврт-финалето, ама можна е пресметката во полуфиналето

Најголемите кошаркарски ривали кај нас, екипите на МЗТ Скопје и на Работнички можно е првото годинешно вечно дерби да го одиграат во полуфиналето од Купот на Македонија, но претходно двете екипи ќе треба да ги минат четвртфиналните пречки – Струмица и Фени индустри.

Ова е епилог од денешната ждрепка на двојките од завршниот турнир во најмасовното натпреварување, кој ќе се одржи во периодот помеѓу 28 и 31 март. Во вториот дел од костурот, кој според сите оценки е многу полесен од првиот, во четврт-финалето силите ќе ги одмерат Кожув и Вардар односно Лирија и Куманово, кои си закажаа реприза од ланската завршница каде што исто така се сретнаа на почетокот од турнирот.

Организатор на куп-завршницата е спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје  каде што следниот викенд  најдобрите осум кошаркарски екипи ќе се борат за победничкиот пехар, кој во моментов е во сопственост на тимот на МЗТ.

„Чест за задоволство е да се биде организатор на овој голем настан. Ќе ги исполниме сите стандарди и нормативи потребни се да мине во најдобар ред. Се надеваме на промоција на спортска култура без насилство и навивање без никакви инциденти“, изјави директорот на спортскиот центар „Борис Трајковски“, Ратко Капушевски.

Билетите од четврфиналните и полуфиналните средби ќе чинат по 120 денари додека влезницата за големото финале ќе чини 150 денари. Од секој продаден билет за овој настан ќе бидат одвоени по 20 денари, кои ќе бидат донирани во хуманитарни цели и тоа за домот за деца без родители „11 Октомври“.

ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕ (28 и 29 март)

(1) МЗТ Скопје – Струмица (18 ч.)

(2) Фени И. - Работнички (20.45 ч.)

(3) Кожув – Вардар (18 ч.)

(4) Лирија – Куманово (20.45 ч.)

ПОЛУФИНАЛЕ (30 март)

(5) Победник 1 – Победник 2 (18 ч.)

(6) Победник 3 – Победник 4 (20.45 ч.)

ФИНАЛЕ (31 март)

Победник 5 - Победник 6 (19 ч.)

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе