Португалецот е разочаран, но се фокусира на следните предизвици

Мурињо: Таков е фудбалот, загубивме, но нема време за драма

Тренерот на Манчестер јунајтед, Жозе Мурињо жали за поразот од Севиља, вели дека нема зашто да ги критикува своите фудбалери, но признава дека немале голема контрола на мечот.

Жозе Мурињо доживеа шокантна елиминација од Лигата на шампионите, Севиља го победи Манчестер јунајтед на Олд Трафорд.
 
„Знаев дека првиот гол ќе биде многу важен, не само поради резултатот од првиот меч, туку и поради профилот на натпреварот. Се обидовме да бидеме агресивни и интензивни од првата минута. Не постигнавме гол и Севиља добро ја држеше топката и го контролираше мечот“, вели Мурињо.
 
„Имавме добри шанси да дадеме гол, но тие постигнаа погодок и по тој момент имаше многу повеќе емоции на теренот. После вториот погодок беше невозможно“.
 
„Имавме добри периоди, немавме голема контрола на мечот, но не можам да речам нешто лошо за моите фудбалери или за нивната желба за игра“.
 
„Тоа е фудбалот, загубивме, но утре е нов ден, а во сабота имаме нов меч“.
 
„Задоволен дека фудбалерите не ја криеја нивната тага, но немаме време за драма“.

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе