Португалецот очекува Рома да се пласира во полуфинале

Мурињо: Се надевам на реваншот ќе имаме добри судии, овие денес беа смешни, свирнаа офсајд од аут

Жозе Мурињо вели дека Рома е фаворит за пласман во полуфинале од Конференциската лига и покрај поразот од 2-1 на гостувањето кај Бодо/Глимт, бара само добри судии за реваншот во Рим.

„Волчицата“ синоќа одново загуби на гостувањето во Норвешка и иако водеше со 0-1 по крајот на првото полувреме, домаќините во продолжението направија пресврт и стигнаа до триумф од 2-1.

И покрај поразот, Жозе Мурињо вели дека Рома е фаворит за пласман во полуфиналето од Конференциската лига, „специјалниот“ само бара добри судии за реваншот во Рим.

„Загубивме со 2-1 но реваншот го играме на Олимпико пред нашите навивачи па затоа без проблем ќе речам дека сме фаворити за пласман во полуфинале. Имам целосна верба во моите играчи, атмосферата на стадионот и поддршката од фановите“ – вели Жозе Мурињо.

„Треба само да добиеме добри судии. Кога игравме во Рим првиот пат (во групната фаза) имаше два чисти пенали за нас кои судијата не ги виде, додека пак денеска имаше две спорни офсајд ситуации. Прилично смешна беше ситуацијата кога ни досудија офсајд од аут“.

„Тоа кажува какво е нивото на судиите“.

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе