Серија А

Мурињо првпат загуби како тренер на Рома (ВИДЕО)

Рома со 3-2 загуби на гостувањето кај Верона, ова беше прв пораз на Жозе Мурињо на официјален меч за римскиот клуб, Лацио се спаси од пораз против Каљари, мечот заврши 2-2. 

Заврши победничката серија на Жозе Мурињо како тренер на Рома, по шест последователни победи на официјални мечеви, пораз.
 
Верона го промени тренерот и на чело со Игор Тудор веднаш дојдоа до првата победа оваа сезона.
 
Натпреварот почна одлично за Рома, во 36. минута Пелегрини со прекрасен гол со пета донесе водство од 1-0.
 
Следуваше луд вовед во второто полувреме. Барак во 49. минута изедначи на 1-1, а Капари пет минути подоцна погоди за комплетен пресврт и водство на Верона од 1-0.
 
Во 58. минута автогол на Илиќ за израмнување на 2-2, но Фарони веќе во 63. минута го врати водството на Верона со спектакуларен гол.
 
До крајот на мечот јалови беа нападите на Рома за избегнување на првиот пораз оваа сезона.
 
Блиску до пораз беше и Лацио, тој на домашен терен одигра 2-2 против Каљари.
 
Имобиле пред крајот на првото полувреме донесе водство за Лацио, но Жоао Педро во првата минута од вториот дел изедначи на 1-1.
 
Во 62. минута Балде постигна гол за водство на Каљари од 2-1, Каталди на седум мимнути до крајот ги постави конечните 2-2.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе