Сензационална шпекулација од Англија

Мурињо по трет пат ќе биде тренер на Челси?

Англиските медиуми пишуваат дека Жозе Мурињо би можел да биде наследникот на Маурицио Сари на кормилото на Челси.

„Мирор“ објавува сензационална вест, Мурињо би можел по трет пат да стане тренер на Челси.
 
Мурињо прв пат дојде во Челси во 2004 година, и тогаш два пати по ред ја освои Премиерлигата со сините, но беше отпуштен во 2007 година. Португалецот на Стемфорд Бриџ се врати во 2013 и му донесе нова титула во Премиерлигата на Челси, но при крајот на 2015 доби отказ.
 
Но, англиските медиуми сега го ставаат во кандидатите за наследник на Сари кој треба да биде нов тренер на Јувентус.
 
Мурињо се уште живее во Лондон, тој е во потрага по нов клуб, а Челси ќе треба да бара нов тренер.
 
Како опција за Мурињо се споменува и Њукасл откако клубот ќе биде преземен од новите богати сопственици, шекот Калед бин Зајед Ал Нехајан кој е подготвен сериозно да инвестира во клубот.

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе