МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД

Мурињо по победата над Саутемптон ја спомна и Македонија

На прес конференцијата по синоќешната минимална победа на гостувањето кај Саутемптон, стратегот на Манчестер јунајтед, Жозе Мурињо ја спомна и Македонија.

Манчестер јунајтед синоќа гостуваше на југот од Англија. Фудбалерите на Жозе Мурињо победија, но не одиграа добар натпревар, а Португалецот за тоа го обвини топлото време.
 
Запрашан зошто неговиот тим не беше на нивото од минатите натпревари, Мурињо рече:
 
„Времето беше прекрасно. Дури и ако тренираме во 11, 12 или 15 часот во Манчестер, никогаш немаме вакво време. Сериозно. Последен пат вакво време имавме во Лос Анџелес, па потоа во Македонија“.
 
Фановите на Манчестер јунајтед имаат проблем со сонцето:
 
 
Интересен беше одговорот на Мурињо и на прашањето зошто беше исклучен пред крајот од мечот:
 
„Не знам. Крег ми рече да заминам и заминав. Дали побарав објаснување? Не. Тој ми рече да заминам и заминав“.
 

Без оглед дали сте поддржувач или противник на претходната власт, не можете да оспорите дека таа постави сосема нови стандарди во поглед на мерките, напорите и вложувањата за да се привлечат странски инвестиции, за наши услови. 

повеќе

Ако лидерите на двете најмоќни земји во светот – САД и Кина имаат суштински разлики во начинот на кој тие гледаат на меѓународните односи, какви се изгледите за глобално зајакнување на соработката?

повеќе

Најновите случувања на релација политичка власт-граѓански сектор, повторно го отвораат прашањето за односите помеѓу овие два сегмента на општествениот живот.

повеќе