Ривалството продолжува

Mурињо: Нормално дека Венгер нема да ме спомене во книгата, никогаш не ме победил!

Жозе Мурињо има едноставно објаснување зошто неговото име не е спомeнато во книгата на Арсен Венгер, вели дека Французинот никогаш не се радувал на победа против него па немал за што да пишува.

Жозе Мурињо и Арсен Венгер имаа големо ривалство кое за малку ќе креираше тепачка покрај аут линијата во октомври 2014. Сепак, во книгата на Французинот ниту еднаш не беше споменато името на Португалецот.

Арсен Венгер синоќа го образложи изоставувањето на „специјалниот“ и рече: „Не сакав да напишам книга во која ќе решавам некои нерешени сметки. Сакав да биде позитивна книга, и онака имав повеќе битки со Сер Алекс Фергусон отколку со Жозе Мурињо“.

На оваа тема денеска беше запрашан и Жозе Мурињо, а тренерот на Тотнем даде едноставно објаснување.

„Не ме спомна ниту еднаш бидејќи никогаш не ме победи. Нема да напишете поглавје за 12 или 14 натпревари на кои не сте победиле, па зошто да пишува за мене во книгата? Кога пишувате книга, го правите тоа за да бидете среќни, да бидете горди, па перфектно ја разбирам ситуацијата“ – одоговори „специјалниот“.

Арсен Венгер всушност има две победи над Жозе Мурињо, но му беа потребни дури 14 обиди за прв пат да добие меч против Португалецот, тоа се случи во 2015, на натпревар од Комјунити Шилд.

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе