Манчестер јунајтед

Мурињо: Ќе биде чудо ако завршиме четврти во Премиерлигата

Жозе Мурињо смета дека Манчестер јунајтед многу тешко може да дојде до пласман меѓу најдобрите четири во Англија иако има уште многу за играње од сезоната.

По 14 одиграни кола Манчестер јунајтед е на седмото место со дури осум бода заостанување од четвртата позиција на која во моментов се наоѓа Арсенал. Токму тие се и нивниот противник во среда.
 
„Минатата сезона рековме дека втората позиција е фантастичен успех со оглед на квалитетите споредени со другите екипи кои финишираа во топ четири“, изјави Мурињо.
 
„Сега се обидуваме да освоиме колку што е можно повеќе поени и се обидуваме да направиме чудо, да завршиме како четврти“.
 

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе