Нема место за двајца големи напаѓачи

Мурињо ја отфрли можноста за ангажман на Златан: Го имаме Кејн, не ни треба друг

Жозе Мурињо ја отфрли шансата за ангажман на Златан Ибрахимовиќ во Тотнем, вели дека немаат потреба од Швеѓанецот бидејќи во тимот го имаат Хари Кејн. 

Ибрахимовиќ кој претходно работеше со Мурињо во Интер и Манчестер јунајтед, се поврзува со трансфер во Тотнем во јануари. Но Мурињо ги негира таквите гласини.
 
„Нема шанси тоа да се случи. Ние го имаме најдобриот напаѓач во Англија. Еден од топ два или три напаѓачи во светот“, вели Мурињо.
 
„Немаат логика ваквите шпекулации, бидејќи Златан е многу важен играч кој и покрај годините може да игра во било кој клуб во светот, па нема смисла да доаѓа во клуб каде што го имаме Хари Кејн“.
 
И навистина нема логика, и Хари Кејн и Златан Ибрахимовиќ не се играчи кои би ја грееле клупата

Самиот Никос Коѕијас не го почитува договорот што го потпиша со Заев и Димитров. Ќе реагира ли македонското МНР на терминологијата во неговата колумна, како што вети дека секогаш ќе реагира кога се крши Договорот од Преспа? Треба. Ама не е за верување.

повеќе

За првпат 16 врвни бизнисмени од земјите на Западен Балкан, врз основа на мерливи критериуми, ќе го следат напредокот на економските реформи во регионот и ќе го известуваат Брисел.

повеќе

Хрватска и Северна Македонија имаат јаки културни и историски врски и традиционално добри односи. Заради тоа, но и заради хрватското искуство со пристапните преговори, Хрватска треба да биде најдобриот пријател и бранител на нејзиниот европски пат, особено откако Северна Македонија е изложена на токсичен национализам и на неправда, нешто за што во Европската унија не смее да има место, пишува во колумна за Аутограф хрватскиот пратеник Бојан Главашевиќ анализирајќи ги бугарските условувања, но и предупредува дека Хрватска засега молчи..

повеќе