Клубот потврди

Мурињо го доби првото засилување, Руи Патрисио е нов голман на Рома

Рома го потврди ангажманот на португалскиот голман, Руи Патрисио кој пристигнува од Вулверхемптон. 

Рома ги откри и деталите за трансферот на Патрисио кој е првото засилување за Мурињо во римскиот клуб.
 
„Клубот со задоволство може да соопшти дека потпиша со португалскиот интернационалец Руи Патрисио“, стои во соопштението на Рома.
 
„Тој доаѓа за сума од 11,5 милиони евра. Договорот вклучува и бројни бонус клаузули зависни од индивидуалните перформанси на играчи и успесите на клубот“.
 
„Патрисио потпиша тригодишен договор со трајност до 30 јуни 2024 година“.
 
Руи Патрисио е возбуден поради новиот предизвик.
 
„Рома е голем клкуб и нов предизвик, возбуден сум што ќе можам да му помогнам на тимот да ги оствари целите. Жозе Мурињо е еден од најголемите тренери во светот и возбуден сум што ќе почнам да работам со него и ќе направам се што можам за да му помогнам на тимот“, изјави Руи Патрисио.

Во последните 30 години сите политички партии, независно од тоа колку демократски се претставуваат во своите програми, на државата гледаат како на инструмент, што е пак првиот сигнал, чекор кон авторитарност.

повеќе

Ако денес направиме една историска книжевна паралела, драмското дело на Стефановски ќе го квалификуваме како антологиски бисер, кого и сегашните и идните генерации ќе го чуваат како неодминлив столб на целокупната македонска драмска литература.

повеќе

За првпат во историјата на албанската демократија, една иста партија ќе биде на чело на земјата три последователни мандати. 

повеќе