Португалецот го доби обесштетувањето за раскинот на договорот

Мурињо доби 15 милиони фунти од Манчестер јунајтед, сега може да си бара и нова работа

Манчестер јунајтед му плати обесштетување на Жозе Мурињо за раскинатиот договор, сега Португалецот може да си бара нов ангажман.

Манчестер јунајтед уплати 15 милиони фунти на сметката на Жозе Мурињо, со што двете страни и правно го прекинаа својот однос.
 
Тоа значи дека Мурињо сега е слободен и може да потпише за друг клуб.
 
„Нема отворени прашања меѓу Мурињо и Манчестер јунајтед, се е решено. Жозе сега може да си бара друга работа, но нема да брза. Релаксиран е и со задоволство би чекал да крајот на сезоната ако треба за да најде нов ангажман“, изјавил извор близо до Мурињо за „Дејли Мејл“.
 
Една од опциите на Жозе Мурињо е враќање во Реал Мадрид кој не е во потребната форма под водство на Сантијаго Солари.

Неопходно е да се надминат бариерите кои во моментов се присутни во регулаторната, политичката, финансиската и пазарната рамка и кои го кочат напредокот кон обновливите извори на енергија.

повеќе

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

повеќе

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе