ФИФА донесе одлука

Мундијалот во 2022 година со 48 репрезентации

На состанокот на Советот на ФИФА во Мајами денеска беше усвоена препорака да се организира Светското првенство во 2022 година со 48 репрезентации.

За проширување на Мундијалот од 32 на 48 екипи, одамна се залага првиот човек на ФИФА Џани Инфантино, а сега таа одлука е близу до реализација.

ФИФА ќе донесе одлука за најмалку уште една друга земја од Персискиот Залив, заедно со Катар, во која ќе се организира следното Светско првенство во фудбал.

Конечната одлука ќе биде донесена за време на Конгресот на ФИФА, што ќе се одржи во јуни во Париз.

 

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе

Оваа појава почнува да претставува сериозна закана за учениците, но и грижа за родителите и наставниците.

повеќе

Пробацијата претставува клучна новина во реформата на нашиот пенитенцијарен и казненоправен систем и приоритетна цел на владината политика.

повеќе