Македонија потфрли на мундијалот во Египет

Мукаетов: Разочарува односот на одредени поединци, она што се случи во Каиро беше болно за гледање

Претседателот на Ракометната федерација на Македонија, Живко Мукаетов вели дека е разочаран од односнот на одредени поединци на Светското првеснтво и додава дека настапот во Египат бил билен за гледање.

Денеска се одржува годишното собрание на Ракометната федерација на Македонија а претседалот Живо Мукаетов при своето обраќање се осврна и на настапот на нашиот национален тим на мундијалот во Египет. 

„Го задржавме континуитетот од настап на големи натпреварувања, но за жал првенството го завршивме со една победа и пет порази. Mногу повеќе од резултатите боли однесувањето на одредени поединци кон националниот дрес. Она што се случи во Каиро беше болно за гледање. Тоа резултираше и со промена на селекторот, петта смена откако е ова раководство на чело на федерацијата“ - рече првиот човек на РФМ, Живко Мукаетов.

Кусокот во глобалното производство на вакцини против КОВИД-19 може да се надомести доколку на производителите ширум светот им се даде пристап до потребната технологија и знаење. 

повеќе

Европа е решена да се ослободи од меката моќ на Москва (енергенсите), а и на дипломатско поле сака да и стави до знаење дека и за неа ќе има „црвени линии“. 

повеќе

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе