Лига на шампиони

Мората во судиското продолжение го однесе Јуве во осминафинале, таму оди и Барселона (ВИДЕО)

Јувентус со гол на Мората во судиското продолжение го победи Ференцварош и се пласира во осминафиналето каде што е и Барселона која со 4-0 славеше на гостувањето кај Динамо Киев. 

Јувентус добро се испоти за да го победи Ференцварош кој имаше и водство во Торино. Гостите поведоа со гол на Узуми уште во 19. минута од мечот.
 
Во 35. минута Кристијано Роналдо изедначи на 1-1, се чинеше дека наскоро ќе дојде и водството, но втор гол никако не паѓаше.
 
Дури во 92. минута Алваро Мората постигна гол за комплетен пресврт и победа на Јуве од 2-1.
 
Барселона без Меси со убедливи 4-0 победи на гостувањето кај Динамо Киев, сите погодоци беа постигнати во вториот дел. Двапати погоди Бретвајт, по еднаш Дест и Гризман.
 
Убедлив беше и Манчестер јунајтед кој со 4-1 славеше над Башакшехир, Бруно Фернандеш погоди двапати, по еднаш Рашфорд и Џејмс.
 
ПСЖ со гол на Нејмар од пенал го победи Лајпциг со 1-0.
 
Борусија Дортмунд со 3-0 го совлада Клуб Бриж, два гола на Халанд и еден на Санчо.
 
Триумф од 3-1 на Лацио против Зенит. Имобиле даде два гола, еден Пароло. Погодокот за рускиот тим беше дело на Ѕуба.
 
Претходно Челси со 2-1 славеше кај Рен, со истиот резултат Севиља победи кај Краснодар. 

МОН најавува реформи во образовниот систем. Се разбира, реформите ги чекаме со нетрпение, но во насока на суштински измени, а не избрзани одлуки, копирање туѓи идеи и нивно вадење од контекст неприменлив во нашата средина, како и повторно експериментирање со децата.

повеќе

Ве молам потрошете малку време и погледајте кои закони не може да се донесат, ако за нив не даде амин Али Ахмети.

повеќе

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе