Серија А

Мората со два гола го предводеше Јуве до пресврт и три бода против Лацио (ВИДЕО)

Јувентус го совлада Лацио со 3-1, гостите поведоа по една грешка на Кулушевски но домаќините направија пресврт и ги однесоа трите бода.

Во една од двете дерби пресметки во Серија А ова коло, Јувентус со 3-1 го совлада Лацио.

Гостите добро го започнаа мечот, искористија едно погрешно додавање на Кулушевски и поведоа во 14. минута со голот на Кореа.

Сепак, на пет минути ред крајот на првиот дел, Рабио прекрасно погоди од тежок агол за 1-1.

Јувентус притисна во вториот дел и поведе со голот на Алваро Мората во 57. минута.

Само три минути подоцна, Мората ги реши сите дилеми и со гол од пенал донесе 3-1.

Кусокот во глобалното производство на вакцини против КОВИД-19 може да се надомести доколку на производителите ширум светот им се даде пристап до потребната технологија и знаење. 

повеќе

Европа е решена да се ослободи од меката моќ на Москва (енергенсите), а и на дипломатско поле сака да и стави до знаење дека и за неа ќе има „црвени линии“. 

повеќе

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе