Серија А

Моќна Рома, убедлива победа над Лацио во римското дерби (ВИДЕО)

Рома со убедливи 3-0 го победи Лацио во големото дерби на градот Рим, сите голови беа постигнати во првото полувреме. 

Тимот на Жозе Мурињо одигра страшно прво полувреме во кое го реши дербито против Лацио.
 
Натпреварот не можеше да тргне подобро, Абрахам погоди по само 56 секунди игра постигнувајќи го најбрзиот гол во историјата на римските дерби мечеви.
 
 
Во 22. минута Абрахам даде нов гол, овојпат погоди по асистенција од Карстдроп за предност на Рома од 2-0.
 
 
На пет минути до крајот на првото полувреме Пелегрини постигна фантастичен гол од слободен удар со кој ги постави конечните 3-0.
 
 
Второто полувреме очекувано беше потивко од првото. Рома ја бранеше високата предност, а Лацио јалово се обидуваше да се врати во игра.
 
И во една таква игра Абрахам можеше да постигне хет-трик, излезе сам пред голманот Стракоша, но беше непрецизен.
 
Со оваа победа Рома излезе пред Лацио на табелата, сега се на петтото место.

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе