Европска лига

Моќна партија на Еурофарм Пелистер, убедлива победа над Татабања

Еурофарм Пелистер ја одигра најубедливата партија досега во Европската лига и лесно со 33-20 ја совлада екипата на Татабања. 

Во четвртото коло битолскиот тим дојде до втората победа во Европската лига откако денеска одигра моќна партија против Татабања и дојде до лесен триумф.
 
Неизвесно беше само во првите 10 минути, кога резултатот беше 5-5, но битолчани бргу создадоа разлика. Прво направија серија од 4-0, а потоа постигнаа и пет гола едноподруга за да дојдат до 16-7 пред паузата, на полувремето заминаа со водство од 17:9.
 
Во второто полувреме работите беа слични како и во првиот дел, битолчани доминираа беа подобри, ја зголемуваа предноста и на крајот славеа со 33:20.
 
Најдобар стрелец во тимот на Еурофарм Пелистер беше Мараш со шест голови, Табоада постигна пет, четири реализираше Мандалиниќ.
 
Еурофарм Пелистер сега има пет бода и во моментов е на првата позиција на табелата но има и натпревар повеќе од Ним и Спортинг Лисабон.

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе