Премиерлига

Моќен старт на Тотнем во новата сезона, Саутемптон само го налути тимот на Конте (ВИДЕО)

Тотнем лесно со 4-1 го победи Саутемптон во првиот натпревар од Премиерлигата во новата сезона, гостите поведоа, но потоа беа тотално надиграни. 

Саутемптон имаше почеток каков што само може да посака, со гол на Ворд Праус поведоа со 1-0 во 12. минута.
 
Но радоста траеше кратко, Сесињон во 21. минута израмни на 1-1, а десет минути подоцна Дајер даде гол за комплетен пресврт и водство на Тотнем од 2-1.
 
Во вторто полувреме Салису си постигна автогол за 3-1, а конечните 4-1 беа дело на Кулушевски.
 
На крајот Саутемптон може да биде и задоволен што прими само четири гола со оглед на бројот на шанси кои ги создаде Тотнем.
 
Во останатите три меча кои се играа од 16 часот, Њукасл со 2-0 го победи Нотингем форест, Лидс со 2-1 славеше над Вулвс, а Астон Вила со 2-0 загуби на гостувањето кај Борнмут.

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе