Објавена листа со 30 имиња за престижното признание од Франс Фудбал

Модриќ е првиот играч кој ја освоил „Златната топка“ а следната година не бил ниту кандидат!

Франс Фудбал ја објави листата со 30 имиња кои ќе конкурираат за престижната индивидуална награда „Златна топка", Лука Модриќ нема да го брани приматот Најдобар во годината откако не се најде помеѓу кандидатите.

Лука Модриќ минатата година ја прекина доминацијата на Кристијано Роналдо и Лео Меси кои дури 10 години ја делеа „Златната топка“. Но по очајната сезона на Реал Мадрид, за Хрватот сега нема место ниту на листата со 30 имиња. Франс Фудбал во текот на денот ги објави кандидатите за оваа престижна награда, за која извиси и Нејмар, кој се пресели во ПСЖ за да има поголеми шанси токму за ова признание.

На листата доминираат имиња од Премиерлигата, односно шампионот на Европа, Ливерпул и шампионот на Англија, Манчестер Сити.

30. кандидати за „Златната топка":

1 Ливерпул: Ван Дајк, Фирмино, Алисон, Вајналдум, Александер Арнолд, Мане, Салах
2 Манчестер Сити: Де Брујне, Махрез, Бернардо Силва, Аугеро, Стерлинг
3 Барселона: Меси, Гризман, Тер Штеген, Де Јонг
4 Реал Мадрид: Бензема, Азар
5 Јувентус: Кристијано Роналдо, Де Лихт
6 Ајакс: Ван де Бек, Тадиќ
7 Тотнем: Сон, Лорис
8 ПСЖ: Мбапе, Маркињос
9 Атлетико Мадрид: Жоао Феликс
10 Наполи: Кулибали
11 Баерн Минхен: Левандовски
12 Арсенал: Обамејанг

Поентата на глобализмот е максимално економско вмрежување во десетици економски сојузи на секоја држава.

повеќе

Социјалниот маркетинг веднаш би можел ефективно да придонесе во напорите против нееколошкото однесување во нашата земја.

повеќе

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе