Млад српски фудбалер почина откако скокнал од карпа во Охридското езеро

26-годишниот Никола Стевановиќ - Коле од село Доње Крајинце во близина на Лесковац починал поради здобиени повреди по скок од карпа во Охридското езеро. 

Никола 12 дена се борел за својот живот. При скокот од карпа тој паднал на камен и заработил повреда на рбетот. 
 
Бил пренесен во болница во Скопје каде бил опериран. Потоа паднал во кома од која не се разбудил, починал.
 
Тој на одмор бил со пријателите пред почетокот на новоата сезона. Играл за неколку српски нисколигаши, а во новата сезона требало да почне да настапува за клубот ОФК Морава Лесковац.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе