ПМФЛ

Мирчевски со два гола донесе победа на Академија Пандев над Шкендија

Шкенија со пораз се враќа од Струмица откако доживеа пораз од 2-1 иако имаше водство од 1-0, Шкупи славеше во Кавадарци ја чува лидерската позиција. 

Фото: ФК Шкендија
Шкендија во Струмица поведе со гол на Дориев уште во 17. минута од натпреварот и предноста ја чуваа долго во мечот.
 
Но потоа на сцена стапи Мирчевски кој погоди во 77. и 86. минута за комплетен пресврт и победа на Академија Пандев од 2-1.
 
Шкупи со гол на Руатубјаје во 31. минута дојде до победа на гостувањето кај Тиквеш.
 
Ренова со погодоци на Селмани и Шефити го совлада Пелистер со 2-0.
 
Струга Трим Лум имаш водство против Борец со гол на Цаке, имаше и игрч повеќе од 50. минута откако Николовски заработи втор жолт картон, но Љума во 82. минута даде гол за Велешани за конечни 1-1.
 
Најисоката победа ја забележа Брегалница која со 4-1 беше подобра од Македонија Ѓорче Петров. Алтипармаковски постигна два гола, по еднаш прецизни беа Ескиќ и Стојанов. Камара беше стрелец на погодокот за скопскиот тим.
 
Вчера Скопје со 1-0 победи на гостувањето кај Работнички.
 
Табела по 10 кола:
 
1. Шкупи 23
2. Ренова 21
3. Академија Пандев 18
4. Брегалница 16
5. Работнички 15
6. Шкендија 14
7. Струга ТЛ 14
8. Скопје 12
9. Македонија ЃП 10
10. Борец 8
11. Тиквеш 6
12. Пелистер 4

Легенда под Главна слика

Фото: ФК Шкендија

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе