Лига на нации

Миовски: Селекторот ни ги кажува слабите точки на Грузија, ни кажува како да напаѓаме

Бојан Миовски кој полека станува нова ѕвезда во македонската репрезентација, очекува тежок меч во Грузија но верува во победа на македонската репрезентација.

Миовски игра во голема форма во Абердин и се очекува да биде прв избор на Боби Милевски за мечот со Грузија. Тој знае дека реализацијата беше проблем во изминатите натпревари и се надева дека тоа наскоро ќе биде надминато.
 
„Грузија во последните натпревари има голем напредок. Го покажаа тоа и во второто полувреме во Скопје, но мислам дека тогаш ако ние во првото полувреме дадовме гол, тоа ќе беше сосема друг натпревар“, вели Миовски.
 
„Ни недостасуваат клучни фудбалери, но сите што сме овде здрави ќе дадеме максимум. Знаеме дека не очекува пеколен натпревар таму, но во мислите ни е само победа“.
 
„Фудбалот се игра за голови. На овие два тренинга селекторот ни укажува како треба да напаѓаме, каде се слабите страни на Грузија. Одиме да се надигруваме и мислам дека конечно ќе го покажеме тоа на терен што го тренираме“.
 
„Додека имаме теоретски шанси ќе дадеме се од себе. Грузија е во подобра позиција, и со бод ќе може да го задржи тоа прво место. Ќе биде многу тешко, но ние веруваме во нас. Мислам дека ќе победиме“.

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе