Лига на нации

Миовски: Селекторот ни ги кажува слабите точки на Грузија, ни кажува како да напаѓаме

Бојан Миовски кој полека станува нова ѕвезда во македонската репрезентација, очекува тежок меч во Грузија но верува во победа на македонската репрезентација.

Миовски игра во голема форма во Абердин и се очекува да биде прв избор на Боби Милевски за мечот со Грузија. Тој знае дека реализацијата беше проблем во изминатите натпревари и се надева дека тоа наскоро ќе биде надминато.
 
„Грузија во последните натпревари има голем напредок. Го покажаа тоа и во второто полувреме во Скопје, но мислам дека тогаш ако ние во првото полувреме дадовме гол, тоа ќе беше сосема друг натпревар“, вели Миовски.
 
„Ни недостасуваат клучни фудбалери, но сите што сме овде здрави ќе дадеме максимум. Знаеме дека не очекува пеколен натпревар таму, но во мислите ни е само победа“.
 
„Фудбалот се игра за голови. На овие два тренинга селекторот ни укажува како треба да напаѓаме, каде се слабите страни на Грузија. Одиме да се надигруваме и мислам дека конечно ќе го покажеме тоа на терен што го тренираме“.
 
„Додека имаме теоретски шанси ќе дадеме се од себе. Грузија е во подобра позиција, и со бод ќе може да го задржи тоа прво место. Ќе биде многу тешко, но ние веруваме во нас. Мислам дека ќе победиме“.

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе